Помош за визи од универзитетот

Обединетото Кралство се смета за втора најпопуларна дестинација за меѓународно студирање во светот. Повеќе од 40,000 меѓународни студенти доаѓаат во Велика Британија секоја година. Велика Британија има изградено светски водечки образовен систем. Многу земји во светот го следат моделот за високо образование на Велика Британија.

Theе најдете голем број на престижни универзитети и колеџи во Велика Британија, а овие универзитети нудат илјадници различни привлечни курсеви за меѓународни студенти. Велика Британија е идеална дестинација за студенти веќе многу години, а има повеќе од милион меѓународни студенти од различни делови на светот.

Зошто да студирате во Велика Британија? Тоа е важно прашање. Постојат многу причини зошто треба да го земете предвид Обединетото Кралство за вашето високо образование. Може да биде одлука за промена на животот за да студирате во Велика Британија, така што за ваша погодност детално разговаравме за сите главни фактори. Тоа е најдобрата студија во упатството за Велика Британија за вас.

Меѓународно признавање

Студирањето во Велика Британија може да биде најдобрата одлука што можете да ја донесете во вашиот живот заради огромните академски придобивки. Ако успешно го завршите своето образование од Велика Британија, тогаш вашиот степен ќе биде признат и почитуван низ целиот свет. Willе имате многу опции на располагање за вашата професионална кариера. Одлучивме да го обезбедиме ова Помош за визи од универзитетот страница за секој што бара да учи во Велика Британија од странство.

Универзитетите во Велика Британија се признати низ целиот свет заради академска извонредност и предизвикувачка околина. Академските стандарди се многу високи на овие универзитети. Квалитетот на образованието ќе го зајакне вашиот потенцијал да добиете добри работни места за плати и да се изгради силна основа за да се справите современите предизвици.

Разновидност во курсеви за образование

Велика Британија има многу институти за високо образование. Сите универзитети и институции имаат можности за странски студенти, а овие институти во Обединетото Кралство нудат над 50,000 25 едукативни курсеви, во повеќе од XNUMX предметни области. Многу универзитети им нудат на своите студенти да изберат различни изборни предмети во програма за дипломирање, што одговара на нивните интереси.

Универзитетите во Велика Британија нудат курсеви, кои се пократки во период и чинат помалку школарини во однос на другите земји. Универзитетите во Оксфорд и Кембриџ се најпознатите институти во светот, заради нивното висококвалитетно образование, но има и многу други универзитети во Велика Британија, кои нудат висококвалитетно образование.

Одлично место за живеење и проучување

Според неодамнешното истражување, Лондон е најдобриот град број еден за меѓународни студенти во светот. Истражувањето беше спроведено врз основа на различни индикатори како што се достапност, гледишта на меѓународни студенти, пожелност, стандарди за образование, рангирање на универзитети. На списокот има уште четири градови од Велика Британија, вклучувајќи ги Шефилд, Ливерпул, Бристол и Лестер. Велика Британија се состои од Англија, Северна Ирска, Шкотска и Велс. Одлично е место за живеење и учење за меѓународни студенти.

За луѓето што сакаат да студираат во Велс, препорачуваме Универзитетот Бангор

Универзитет Бангор - Меѓународна поддршка

Дознајте повеќе тука: https://www.bangor.ac.uk/international/

За луѓето што сакаат да студираат во Англија, препорачуваме Универзитетот Кембриџ.

Универзитетот Кембриџ

Обединетото Кралство е мултикултурен регион, каде ќе најдете многу различни култури, вери и јазици. Getе добиете шанса да запознаете различни луѓе од целиот свет, што ќе биде одлично искуство за вас. Земјата има еден од најефикасните системи за транспорт, така што не треба да се грижите за патувањето.

Напредок и модерна средина за учење

Со текот на годините, институциите во Велика Британија усвоија напредни и современи техники за учење. Овие институти извршуваат различни начини на оценување за да ги оценат своите студенти, кои не само што ја зајакнуваат стручноста базирана на темата кај студентите, туку и ја негуваат личноста на студентите да станат независен наставник.

Овие институти користат практичен пристап кон наставата, што го прави наставата крајно релевантна за соодветната област. Овие практични техники за учење и учење зајакнување на искуството и стручноста на студентите во нивната релевантна индустрија.

Вештини за англиски јазик

Велика Британија е дом на англиски јазик. Англискиот јазик е меѓународен јазик, а повеќе од 65 земји во светот го користат англискиот како свој национален јазик. Над една милијарда луѓе зборуваат англиски јазик, а 80% од меѓународните институти користат англиски јазик како свој медиум за учење.

Со студирање на универзитетите во Велика Британија, ќе можете да ја развивате стручноста на англиски јазик, што ќе создаде повеќе можности за вас во животот. Со учење англиски јазик со британски акцент, ќе станете привлечен избор за работодавците.

Способност за дипломирање за вработување

Според квалификациите за вработување на дипломирани студенти QS Graduate 2019, врвните универзитети во Обединетото Кралство имаат највисока можност за вработување на дипломирани студенти во Европа. Повеќе од 90% од свежи дипломирани студенти од универзитетите во Велика Британија наоѓаат работа брзо преку врвните светски работодавци. Постдипломските способности за вработување на Велика Британија создаваат голема привлечност за меѓународните студенти да доаѓаат и да студираат во овие институти.

Најевтиниот од големите земји

Кога студентот ќе одлучи да студира во странство за високо образование, пред себе има три опции, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Австралија, бидејќи овие три земји имаат универзитети со највисок ранг во светот и обезбедуваат квалитетно образование. Ако ги споредиме школарината за универзитетите и другите трошоци за живот на овие три држави, тогаш Велика Британија има предност од најевтините трошоци за живот и универзитетските такси.

Школарината на институтите во Велика Британија е помалку од САД и Австралија. Просечната школарина на универзитетите во Велика Британија е помалку од 10,000 фунти, но просечната школарина во САД и Австралија е повеќе од 12,000 фунти. Ако ги споредиме трошоците за живот на првите три омилени дестинации, Велика Британија исто така има предност на помалку животни трошоци во земјата во споредба со САД и Австралија.

Мултикултурна атмосфера

Обединетото Кралство има мултикултурно општество. Findе најдете различни култури и религии од целиот свет во Велика Британија. Земјата има регионални, културни и религиозни закони за дискриминација и обезбедува еднакви можности за сите. Findе најдете луѓе од различни земји, култури и религии кои живеат во ист град, што е тешко да се види во други земји.

Разновидноста не е ограничена на култури и религии, исто така ќе најдете ресторани и места за храна, кои нудат храна од различни земји. Можете исто така да истражите нови вкусови и јадења од различни земји во Велика Британија. Разновидноста на наставниот кадар е уште една причина зошто меѓународните студенти се чувствуваат како дома во Велика Британија. Речиси 40 проценти од академскиот кадар на различни универзитети се од странци, што е многу корисно за меѓународните студенти.

Можности за работа

Без разлика кој универзитет ќе изберете да студирате во Обединетото Кралство, ќе мора да ги исполните трошоците, како што се трошоците за живот и трошоците за превоз, но не треба да се грижите за тоа. Ако изберете да студирате во Велика Британија, тогаш ќе ви биде дозволено да работите додека студирате. За време на вашиот степен, ќе ви биде дозволено да работите со скратено работно време до 20 часа во една недела, што е доволно за вас да ги покриете месечните трошоци за живот и такси за превоз.

Вршење на работа со скратено работно време за време на вашите студии ќе ги зајакне вашите вештини за учење и ќе ве подготви за професионална кариера. По завршувањето на дипломата, можете да искористите полно работно време во Велика Британија. За да ја искористите оваа можност, мора да имате понуда од работодавец во Велика Британија, а исто така ќе треба да исполните и одредена минимална плата. Степен на Велика Британија дефинитивно ќе ви помогне да добиете соодветна работа со привлечна плата.

Откако ќе се решите со вашата работа во Обединетото Кралство, тогаш можете да го префрлите вашиот визен статус и да аплицирате за трајно државјанство. Повторно ќе мора да исполните некои услови за да добиете трајно британско државјанство, како што се минимална плата и години престој во Велика Британија.

Здравствени придобивки

Земјата има организиран национален здравствен систем, што ќе ги намали трошоците за вашата здравствена заштита. Ако сте меѓународен студент и имате студентска виза од Ниво 4, и правите програма за дипломирање шест месеци и подолго, тогаш можете да ги искористите медицинските установи со Националната здравствена служба на Велика Британија. Yourе мора да платите 150 фунти за виза годишно за вашиот здравствен додаток додека поднесувате виза за виза.

Имајќи право на NHS, меѓународните студенти можат да ги добијат сите медицински придобивки исто како државјанин на Велика Британија. Може да се регистрирате кај општ лекар и да имате право на итен третман, психијатриско лекување и дијагностицирање на заболувањата, без дополнителни трошоци.

Портал кон Европа

Ако сте astубител на патувања и сакате да посетувате различни места, тогаш Велика Британија е најдобро место за вас. Да се ​​биде во Обединетото Кралство, можете да патувате во Северна Ирска, Велс и Шкотска за да дознаете за различни култури и начин на живот. Како студент, ќе добиете специјален попуст на цените на билетите за воз.

Велика Британија е порта кон Европа и можете да го користите јавниот превоз за да патувате во Европа. Каналскиот тунел е трасата што може да ве однесе во Европа за неколку часа. Не ви е потребна дополнителна виза за европските земји, можете лесно да добиете пасоши за јавен превоз за европската земја. За време на вашите викенди и долги празници, можете да ги истражувате сите европски земји.

Големо меѓународно население на студенти

Обединетото Кралство е една од оние земји што ги поздравува меѓународните студенти и им ги обезбедува сите модерни капацитети и еднакви можности да се занимаваат со својата кариера. Универзитетите во Велика Британија се најомилениот избор на студенти од целиот свет. Земјата има голема странска студентска популација.

Според последните бројки од Агенцијата за статистика на високото образование на Велика Британија, во моментов има 485,650 меѓународни студенти кои студираат во Велика Британија. 342,620 меѓународни студенти дојдоа од надвор од Европа, а 143,025 студенти се од Европската унија, со исклучок на Велика Британија. Со голем број на меѓународни студенти, шансите ќе се поврзете со истомисленици од целиот свет.

Лесна политика за визи

Мора да ви треба валидна студентска виза за да студирате во Велика Британија, ако припаѓате на земја надвор од Европската унија. Не е тешко да се добие студентски виза во Велика Британија, а процесите и визната политика се прилично флексибилни во споредба со другите земји како САД и Австралија. Студентската виза за странски студенти е именувана како виза Ниво 4 и е поделена на две главни категории.

Едната е Ниво 4 (Општо) за возрасни, а другата категорија е Ниво 4 (Дете) за деца од 4 до 16 години. Сите универзитети и институти на највисоко ниво имаат статус на спонзор од Ниво 4, што им овозможува да им дадат прием на странските студенти.

Апликацијата за студентска виза е околу 335 фунти за апликант, што е ниско во однос на другите земји. Треба да аплицирате три месеци пред започнувањето на вашиот курс. Во некои земји, регулаторот за имиграција може да го повика апликантот за интервју за да знае дали студентот е оригинален и сака да продолжи да студира во Велика Британија.

Ако сте од Швајцарија или земја на Европската унија, тогаш не ви треба студентска виза за патување и студирање во Велика Британија. Бидејќи Велика Британија најави дека ќе ја напушти ЕУ, има некои мали измени во имиграциската политика. Ако сте од земјата на ЕУ и пристигнувате во Велика Британија пред 1st Јануари 2021 година, тогаш нема да ви треба виза за студирање, но ако вашиот курс е подолг од една година, а планирате да останете подолго од 1 јануари 2021 година, тогаш ќе мора да аплицирате за шемата за решавање на ЕУ, која е бесплатна за аплицирање.

Работи што треба да ги направите додека патувате во Обединетото Кралство

Доаѓањето во Обединетото Кралство како меѓународен студент е лесно, но живеењето во Велика Британија може да биде малку застрашувачко за вас, ако не се подготвите за претстојните предизвици. Ако сте меѓународен студент во Велика Британија, тогаш треба да размислите неколку важни поенти пред да го направите скокот.

  • Организирајте го вашето финансирање

Првата работа што треба да ја направите е да бидете сигурни дека ги имате средствата на располагање за вашиот степен и трошоците за живот. Ако сте студент на Европската унија, тогаш имате право на студентски финансии, а вашата такса ќе биде еднаква на еден британски државјанин, но студентите од надвор од ЕУ не ги исполнуваат условите за заем, и ќе мора да платат многу повисока такса како во споредба со британскиот државјанин. Универзитетите во Велика Британија исто така нудат меѓународни стипендиски програми за студенти, а вие може да ја пробате среќата за овие стипендии.

Слика на виза

  • Аплицирајте за студентски визи

Можеби ви треба валидна студентска виза за да студирате во Велика Британија. Ако сте од државите на ЕУ, тогаш не ви треба студентска виза и можете да патувате и да студирате во Обединетото Кралство само со вашиот пасош, но ако сте државјанин кој не е на ЕУ, тогаш ви треба валидна студентска виза. Треба да аплицирате за студентска виза најмалку три месеци пред почетокот на вашиот курс.

Еве корисна Формулар за апликација за виза за студенти од еден од најреномираните универзитети во Велика Британија, имено Универзитетот Бангор.

  • Наредете го вашето сместување

Треба да го организирате вашето сместување пред да слетате во Велика Британија. Треба да го контактирате вашиот универзитет за сместување. Повеќето универзитети нудат хотелско сместување за меѓународни студенти, и ако поради некоја причина не сакате универзитетско сместување, тогаш можете да изнајмите соба од приватен сопственик.

  • Дознајте јавен превоз

Како меѓународен студент, ќе мора да патувате многу во Обединетото Кралство. Се советува дека треба да го сфатите системот на јавен превоз во земјата, што може да ви заштеди стотици фунти за вас. Велика Британија има локален автобуски превоз во секој град, што може да ви обезбеди пригоден начин за патување. Овие автобуски услуги нудат многу цени и студентски автобуси, можете да ги искористите овие капацитети за да заштедите пари.

  • Знајте ги вашите работни часови

Како студент, ќе ви биде дозволено работа со скратено работно време за да ги покриете трошоците за живот. Студентите од земјите на ЕУ немаат ограничување на работното време и можат да работат онолку часови колку што сакаат, но меѓународните студенти од надворешните земји на ЕУ имаат ограничувања, а можат да работат само 20 часа во една недела. Ако работите повеќе од 20 часа неделно, одделот за имиграција може да преземе правни мерки против вас.

заклучок

Велика Британија е една од најпопуларните земји во светот за меѓународни студенти. Можете да изберете еден од најдобрите универзитети во светот, каде ќе добиете напредно образование во модерно опкружување. Додека студирате во Велика Британија, не треба да се грижите за признавањето на вашиот степен како што е прифатено од работодавците од целиот свет. Студирањето во Велика Британија дефинитивно ќе биде одлука за промена на животот.