Меѓународна валута

Составивме сеопфатно резиме на видовите меѓународни валути во светот, истите се дефинирани по земја.

Целта на овој водич е да ги едуцира луѓето со точни имиња на валути / пари за секоја соодветна земја.

Секоја светска валута е поставена на десната страна, а левата страна ги држи деталите за секоја земја.

Факти за светска валута

Авганистан - руска руба

Акротири и Дикелија - евра

Албанија - албански лек

Алдерни - Британска фунта

Алжир - Алжирски Динар

Андора - евра

Ангола - Анголска Кванза

Ангила - долар на Источен Карибите

Антигва и Барбуда - лесен карипски долар

Аргентина - Ангентина Пезо

Ерменија - Ерменска Драм

Аруба - Арубан Флорин

Остров на Вознесение - Зголемување фунта

Австралија - австралиски долар

Австрија - евра

Азербејџан - Азербејџан Манат

Бахами - Бахамскиот долар

Бахреин - Бахреин динар

Бангладеш - Бангладеш Така

Барбадос - Барбадонски долар

Белорусија - Белоруска руба

Белгија - евра

Белизе - Долар во Белизе

Бенин - Западна Африка CFA Franc

Бермуди - Бермудски долар

Бутан - Бутан Нгултрум

Болива - боливискиот Боливиано

Бонаре - САД долар

Босна и Херцеговина - Босна и Херцеговина Марк

Боцвана - Боцвана Пула

Бразил - бразилски Реал

Територија на британскиот индиски океан - долар на САД

Британски Девствени Острови - долар на САД

Брунеи - Брунеи долар

Бугарија - бугарски лев

Буркина Фасо - Западна Африка CFA Franc

Бурма - Бурмански Кијат

Бурунди - Бурундски франк

Камбоџа - Камбоџан Рил

Камерун - Централна Африка CFA Франк

Канада - канадски долар

Кејп Верде - Кејп Вердеан Ескудо

Кајмански Острови - Кајмански остров долар

Централна Африканска Република - Централноафрикански CFA Франк

Чад - Централноафрикански CFA Франк

Чиле - Чилеански пезос

Кина - кинески јуан

Острови Кокос - австралиски долар

Колумбија - Колумбиски пезос

Комори - коморски франк

Конго - Конго франк

Република Конго - Централноафрикански CFA Франк

Острови Кук - долар од Нов Зеланд

Костарика - Костарикански колон

Cote D`Lvoire - Централна Африка CFA Franc

Хрватска - хрватска Куна

Куба - кубанско пезо

Курасао - Холандија антилејски гулдер

Кипар - Евра

Чешка - Чешка Коруна

Данска - Дански Кроне

Ibибути - ibибутиан Франк

Доминика - Источен Карибите долар

Доминиканска Република - Доминиканска пезос

Источен Тимор - долар на САД

Еквадор - САД долар

Египет - Египетска фунта

Ел Салвадор - американски долар

Екваторска Гвинеја - Централна Африка CFA Франк

Еритреја - Еритреја Накфа

Естонија - евра

Етиопија - Етиопија Бир

Фолкландски Острови - Фолкландските Острови Паунд

Фарски острови - фарски круна

Фиџи - Фиџиски долар

Финска - евра

Франција - евра

Француска Полинезија - Франк ЦФП

Габон - Централноафрикански CFA Франк

Гамбија - Гамбијан Даласи

Georgiaорџија - грузиски Лари

Германија - евра

Гана - Ган Цеди

Гибралтар - Гибралтарска фунта

Грција - евра

Гренада - долар од Источен Карибите

Гватемала - Гватемала Quetzal

Гернзи - Британска фунта

Гвинеја - Гвинејски франк

Гвинеја Бисао - Централноафрикански CFA франк

Гвајана - Гвајански долар

Хаити - Хаити Гурде

Хондурас - Хондуран Лемпира

Хонг Конг - Долари во Хонг Конг

Унгарија - унгарски Форинт

Исланд - Исландска Крона

Индија - индиска рупија

Индонезија - индонезиски рупиј

Иран - Ирански риал

Ирак - Ирачки динар

Ирска - евра

Остров на човекот - Британска фунта

Израел - израелски Нов Шекел

Италија - евра

Јамајка - Јамајкански долар

Јапонија - јапонски јен

Jerseyерси - Британска фунта

Јордан - Јорданскиот динар

Казахстан - Казахстански Тенег

Кенија - Кениец Шилинг

Кирибати - австралиски долар

Северна Кореја - Северна Кореја Освои

Јужна Кореја - Јужна Кореја победи

Косово - евра

Кувајт - Кувајтски динар

Киргистан - Киргистански Сом

Лаос - Лао Кип

Латвија - Летонски лат

Либан - Либанска фунта

Лесото - Лесото Лоти

Либерија - Либерија долар

Либија - Либискиот динар

Лихтенштајн - швајцарски франк

Литванија - Литвански Литас

Луксембург - евра

Макао - Macanese Pataca

Македонија - македонски денар

Мадагаскар - Малгашки Ариери

Малави - Малавијан Квача

Малезија - малезиски ринггит

Малдиви - Малдивија Руфијаа

Мали - Централна Африка CFA Франк

Малта - Евра

Острови Маршалс - американски долар

Мавританија - Мавританијан Угуја

Маурициус - Мауританија Рупија

Мексико - Мексикански пезос

Микронезија - американски долар

Молдавија - Молдавија Леу

Монако - Евра

Монголија - монголски Тогог

Црна Гора - евра

Монтсерат - долар од Источен Карибите

Мароко - Марокански Дирхам

Мозамбик - Мозамбик Метик

Намбија - Намбијански долар

Науру - австралиски долар

Непал - Напалски рупија

Холандија - евра

Нова Каледонија - Франк ЦФП

Нов Зеланд - Новозеландски долар

Никарагва - Никарагва Кордоба

Нигер - Западна Африка CFA Franc

Нигерија - нигериска Наира

Ниуе - Новозеландски долар

Северен Кипар - Турска лира

Норвешка - Норвешки Крон

Оман - Омански риал

Пакистан - пакистанска рупија

Палау - САД долар

Палестина - Јорданскиот динар

Панама - долар на САД

Папуа Нова Гвинеја - Папуа Нова Гвинеја кино

Парагвај - Парагвајски Гуарани

Перу - Перуанецот Нуево Сол

Филипини - Филипински пезос

Острови Питкеим - Нов Зеланд долар

Полска - полски Злоти

Португалија - евра

Катар - Катар Ријал

Романија - Романски Леу

Русија - руска руба

Руанда - Руанда франк

Саба - американски долар

Света Елена - Света Елена Паунд

Свети Китс и Невис - долар од Источен Карибите

Света Луција - долар од Источен Карибите

Свети Винсент и Гренадини - Источен Карибите долар

Самоа - Самоа Тала

Сан Марино - евра

Сао Томе и Принцип - Сао Томе Добра

Саудиска Арабија - Суади Ријал

Сенегал - Западна Африка CFA Франк

Србија - српски долар

Сејшели - Сејшелос рупија

Сиера Леоне - Сиера Леоне Леоне

Сингапур - долар во Сингапур

Синт Евстатиј - американски долар

Син Мартен - Холандија антилејски гулдер

Словачка - евра

Словенија - евра

Соломански острови - Соломан Острови долар

Сомалија - Сомалиски шилинг

Сомалија - Сомалинд Шилинг

Јужна Африка - Јужноафрикански ранд

Јужна Georgiaорџија - Британска фунта

Јужна Осетија - Руска руба

Шпанија - евра

Јужен Судан - Јужна Суданска фунта

Шри Ланка - Шри Ланка рупија

Судан - Суданска фунта

Суринам - Суринамски долар

Свазиленд - Свази Лиланџери

Шведска - Шведска Крона

Швајцарија - швајцарски франк

Сирија - Сириска фунта

Тајван - Нов тајвански долар

Таџикистан - Таџикистански Сомони

Танзанија - Танзанија Шилинг

Тајланд - Тајландски Бах

Того - Западна Африка CFA Франк

Тонга - Тонгански Па`анга

Транснистририја - Транснстристриска руба

Тринидад и Тобаго - Тринидад и Тобаго долар

Тристан Де Кунха - Света Елена Паунд

Тунис - Тунискиот динар

Турција - Турска лира

Туркменистан - Туркменистан Марат

Островите Турци и Гаикос - долар на САД

Тувалу - австралиски долар

Уганда - Уганда Шилинг

Украина - украински Hryvnia

Обединети Арапски Емирати - Обединети Арапски Емирати Дирхам

Велика Британија - Британска фунта

Соединети Американски Држави - САД долар

Уругвај - Уругвајскиот пезос

Узбекистан - Узбекистански Сом

Проверете нашата Инвестициски профил на Gust.com

Вануату - Вануату Вату

Град Ватикан - евра

Венецуела - Венецуела Боливар

Виетнам - виетнамски Донг

Волис и Футуна - ЦФП Франк

Јемен - јеменски риал

Замбија - Замбија Кавача

Зимбабве - Британска фунта

Willе додадеме повеќе информации за меѓународна валута, и кога тие ќе се променат.